Пільги та субсидії

Питання-відповідь по пільгах

1. Що таке пільги? – Пільги - це встановлені законодавством або іншими нормативними актами переваги, що надаються особі (або групі осіб) порівняно з іншими громадянами.

2. Хто визначає пільги для сплати за електроенергію? – ТОВ «Черкасиенергозбут» не вирішує, хто має право на пільги. Пільгинадаються згідно діючого законодавства України. Основним законодавчим актом, яким затверджуються повноваження органів державної влади в частині відшкодування витрат підприємствам-постачальниками комунальних послуг по наданню пільг окремим категоріям населення, є Закон України «Про Державний бюджет України», який розробляється кожен рік.

3. Як і де можна оформити пільгу на оплату електроенергії? – Споживач, який має право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електричної енергії повідомляє у письмовій заяві електропостачальника - ТОВ «Черкасиенергозбут» про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт. Пільгова оплата - здійснюється з дня подання споживачем заяви з пакетом підтверджуючих документів.

Документи для оформленняпільги:

1) довідка, про включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги;

2) заявана оформлення/переоформлення свого права на пільгу;

3) оригінал та копію документа, що підтверджує право на пільгу;

4) оригінал та копію паспорта пільговика або документа, що його замінює (стор. 1,2 та усі сторінки щодо реєстрації місця проживання та зняття з реєстрації);

5) оригінал та копію про присвоєння ідентифікаційного коду пільговика;

6) довідкапро склад сім’ї у разі, коли пільга поширюється на членів сім'ї, зареєстрованих за адресою проживания пільговика;

7) довідка-дозвіл уповноваженого органу на оформлення пільги у разі, коли пільгою користуються не за місцем реєстрациї (прописки), а за адресою фактичного проживання;

8) оригінал та копії свідоцтв про народження неповнолітніх членів родини, на яких поширюється пільга;

9) довідка від органів місцевого самоврядування (сільради, ОСББ, СУБ, ЖЕК та ін.) та/або структурного підрозділу з питань соціального захисту населення стосовно обладнання житлового приміщення (будинку) стаціонарною електроплитою, наявності/відсутності централізованого постачання холодної та гарячої води, відсутності газонагрівальних приладів.

Якщо за адресою зареєстровано і проживають декілька осіб,які мають право навстановлені законодавствомпільги з оплати спожитої електричної енергії,потрібно надати документи всіх пільговиків.

Заявник обов'язково повинен мати при собі оригінали документів, для можливості перевірки вірності копії. Копії усіх документів повинні бути чіткими.

У разі призначення субсидії, пільги з оплати житлово-комунальних послуг та придбання твердого палива і скрапленого газу особам, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку), у період її отримання не нараховуються. Інформація про зазначених осіб подається підприємствам - виробникам/виконавцям житлово-комунальних послуг та вноситься до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги. Тобто впродовж періоду призначення субсидії – пільга не нараховується.

4. Хто вважається членом сім’ї пільговика? – Відповідно статті 51 Бюджетного кодексу України при наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сім'ї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи; особа, яка проживає разом з інвалідом війни I групи та доглядає за ним, за умови що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.

5. Коли можна починати користуватися пільгою для сплати за електроенергію? – пільги з оплати спожитої електричної енергії надаються з дня подання споживачем заяви та документів для оформлення.

6. Чи повинна енергопостачальна компанія повідомляти мене про відсутність пільги, якщо в попередніх періодах вона була? – Призначення та не призначення пільг здійснюється структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення. Про зміни в законодавстві щодо пільг, споживачі і ТОВ «Черкасиенергозбут» дізнаються з урядової преси.

7. Чи додаються пільги між собою, якщо за адресою зареєстровано декілька пільговиків? – У разі коли декілька членів однієї родини, мають право на пільги, пільга надається тільки одному з членів родини. Особа яка має декілька пільг, може обрати лише одну, більшу за розміром пільгу.

8. Чи переносяться невикористані пільгові кВт.год за попередні періоди на наступний місяць? – Якщо споживач в розрахунковому періоді не в повному обсязі використав спожиті пільгові кВт.год, то залишок не переноситься і не додається до спожитих пільгових кВт.год у наступному періоді.

9. Як діяти у випадку зміни місця проживання пільговика? – Якщо пільговик змінює місце проживання, йому необхідно повідомити про це ТОВ «Черкасиенергозбут». Для цього потрібно звернутися до ТОВ «Черкасиенергозбут» та переоформити пільги за новим місцем прописки.

 Обсяги пільгового споживання електроенергії

 

Визначення обсягів пільгового споживання електроенергії здійснюється на основі Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» від 06.08.2014 №409 (із змінами, внесеними Постановою КМУ від 24 жовтня 2018 року № 876). Дана Постанова встановлює такі соціальні нормативи:

1. Соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.

2. Соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком:

- у разі використання електричної енергії для індивідуального опалення - 30 кВт·год на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період, з урахуванням коригуючого коефіцієнта: 1-2 поверхові будівлі – 1,091, будівлі на 3 і більше поверхів – 0,795;

- для громадян, які використовують природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення, опалювальний період для надання пільг та субсидій установлюється з 16 жовтня до 15 квітня включно;

- за наявності окремого обліку споживання електроенергії за періодами часу соціальний норматив використання електричної енергії розподіляється таким чином:

за двозонними тарифами, диференційованими за періодами часу: 67 відсотків об'єму спожитої електроенергії за тарифом в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї години до 7-ї години) та 33 відсотки об'єму спожитої електроенергії за тарифом в інші години доби;

за тризонними тарифами, диференційованими за періодами часу: 21 відсоток об'єму спожитої електроенергії за тарифом в години максимального навантаження енергосистеми (з 8-ї години до 11-ї години і з 20-ї години до 22-ї години), 33 відсотки об'єму спожитої електроенергії за тарифом у напівпіковий період (з 7-ї години до 8-ї години, з 11-ї години до 20-ї години, з 22-ї години до 23-ї години) і 46 відсотків об'єму спожитої електроенергії за тарифом в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї години до 7-ї години);

- для користування послугами з електропостачання (з 1 січня 2018 р.) у житлових приміщеннях (будинках):

у житлових приміщеннях (будинках), крім тих, що зазначені нижче, - 70 кВт·год на місяць на сім'ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім'ї (домогосподарства), але не більш як 190 кВт·год на місяць;

обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання гарячої води - 110 кВт·год на місяць на сім'ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·год на місяць на кожного іншого члена сім'ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 230 кВт·год на місяць;

обладнаних стаціонарними електроплитами, за відсутності централізованого постачання гарячої води - 130 кВт·год на місяць на сім'ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·год на місяць на кожного іншого члена сім'ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 250 кВт·год на місяць;

не обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної води та за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів - 100 кВт·год на місяць на сім'ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·годна місяць на кожного іншого члена сім'ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 220 кВт·год на місяць;

у селах і селищах міського типу для громадян, яким відповідно до законодавства держава забезпечує безоплатне освітлення житла, - 30 кВт·год на місяць на одну особу.

 

Питання-відповідь по субсидіях.
1. Що таке житлова субсидія?Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
2. Хто призначає житлові субсидії?Відповідно до «Положення про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (із змінами) призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. Житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком і розміром обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
3. Хто має право на отримання житлової субсидії?Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках). Житлова субсидія на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива призначається у разі, коли домогосподарство не отримує комунальну послугу з постачання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) та не використовує природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення. Якщо для опалення житлового приміщення (будинку) одночасно використовується теплова енергія та/або природний газ, та/або електрична енергія, соціальні нормативи для опалення (теплопостачання) приміщення (будинку) під час розрахунку житлової субсидії застосовуються тільки на одну комунальну послугу. Якщо в установленому порядку здійснено відключення споживачів від централізованого опалення (теплопостачання) і громадяни для обігріву приміщень використовують побутові електроприлади, для розрахунку житлових субсидій в опалювальний сезон застосовуються соціальні нормативи на комунальну послугу з постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення. Зазначені розрахунки здійснюються на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства та акта обстеження стану зовнішньо- і внутрішньобудинкових електромереж щодо їх відповідності вимогам нормативно-правових актів, що проведені організаціями, які здійснюють обслуговування таких мереж.
4. Чи можуть не призначити житлову субсидію за несплату?Так, згідно пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №848 (із змінами) житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.
5. До відома споживачів!У разі призначення житлової субсидії особам, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, пільги з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива не нараховуються протягом періоду отримання житлової субсидії, крім випадку, коли пільговиками є члени сім'ї особи із складу домогосподарства, які не проживають за адресою домогосподарства. Інформація про зазначених осіб подається управителям або об'єднанням, виконавцям комунальних послуг та вноситься до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.

 Бланк заяви на оформлення пільги з оплати електричної енергії