Зміни щодо «зеленого тарифу»

31 лип 2020

Зміни щодо «зеленого тарифу»

В попередніх публікаціях ми вже інформували Вас про зміни до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 26.06.2020 р. № 1219, зокрема, про зміни, що стосуються положень Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та додатків до нього.

Проте у наших споживачів продовжують виникати питання, щодо змін стосовно купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством. Тому дана стаття буде присвячена саме цьому питанню.

Отже, споживачам важливо знати наступне:
Договір про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом приватним домогосподарством є Додатком 2 до Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
Пунктом 13.2. цього Типового договору передбачено, що у разі внесення Постачальником, в установленому чинним законодавством порядку змін до змісту типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, затвердженого Регулятором, Сторони погоджуються з такими змінами у цьому Договорі.
Що ж стосується безпосередньо Договору про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством, то вищезазначеною Постановою було внесено зміни до пункту 4.5 глави цього Договору. І тепер цей пункт має наступний зміст: «4.5. Термін дії «зеленого» тарифу та покладення спеціальних обов’язків із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії на постачальника універсальних послуг визначаються відповідно до закону».
Раніше у цьому пункті було зазначено наступне: «4.5. "Зелений" тариф встановлений до 1 січня 2030 року. Після 1 січня 2030 року постачальником універсальних послуг придбаває у Споживача електричну енергію за тарифом, встановленим відповідно до вимог чинного законодавства».
Відтак, наші споживачі схвильовані тим, що через внесення змін «зелений» тариф буде скасовано раніше. Ці хвилювання марні, оскільки «зелений» тариф встановлюється НКРЕКП відповідно до законів України «Про альтернативні джерела енергії», «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та Порядку встановлення, перегляду та припинення дії «зеленого» тарифу на електричну енергію для суб’єктів господарської діяльності, споживачів електричної енергії, у тому числі енергетичних кооперативів, та приватних домогосподарств, генеруючі установки яких виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 серпня 2019 року №1817.
У зазначених нормативних актах визначено, що "зелений" тариф встановлюється до 1 січня 2030 року. При цьому фіксований мінімальний розмір "зеленого" тарифу встановлюється шляхом перерахування в євро "зеленого" тарифу, розрахованого за правилами Закону України «Про альтернативні джерела енергії», станом на 1 січня 2009 року за офіційним валютним курсом Національного банку України на зазначену дату.
Тобто НКРЕКП не змінила термін дії «зеленого» тарифу. Просто нова редакція містить вказівку на те, що «Термін дії «зеленого» тарифу визначається відповідно до закону», а відповідні законодавчі акти закріплюють положення про те, що "зелений" тариф для приватних домогосподарств встановлюється до 1 січня 2030 року.

Окремо ще раз нагадуємо про особливості внесення змін до Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.

Після набуття чинності змін до правил роздрібного ринку електричної електропостачальнику у разі внесення змін до умов договору про постачання електричної енергії, достатньо поінформувати про це споживача у визначений договором спосіб не пізніше ніж за 20 днів до введення цих змін, і договір вважатиметься автоматично зміненим відповідно до запропонованих умов з дати, зазначеної в повідомленні.

Якщо ж споживач не погоджується на запропоновані умови, то він має надати електропостачальнику письмову заяву про свою незгоду (неприйняття) змін – лише в такому випадку договір вважатиметься розірваним за ініціативою споживача. 

Отже, внесення змін до Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, у тому числі до Договору про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом приватним домогосподарством, є необхідною умовою для приведення правовідносини між споживачем та постачальником до вимог чинного законодавства України. У разі неузгодження змін, внесених до Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та додатків до нього постановою НКРЕКП від 26.06.2020 року № 1219, такий договір буде вважатися розірваним.

Слід зауважити, що ТОВ «Черкасиенергозбут» є постачальником універсальних послуг у межах Черкаської області. Відповідно до чинного законодавства лише постачальник універсальної послуги має право здійснювати купівлю електричної енергії виробленої генеруючою установкою приватного домогосподарства за «зеленим» тарифом. Відтак, усі споживачі, які надали до ТОВ «Черкасиенергозбут» заяву про незгоду/неприйняття змін, позбавляють себе можливості продавати надлишок виробленої з використанням альтернативних джерел електричної енергії.

Сподіваємось, що дані роз’яснення зроблять зміни у Правилах роздрібного ринку електричної енергії більш зрозумілими, і Ви встигнете відкликати заяви та не втратите можливість подовжити партнерські взаємовідносини з ТОВ «Черкасиенергозбут».