До уваги власників приватних домашніх сонячних електростанцій

30 сер 2022

До уваги власників приватних домашніх сонячних електростанцій

Останнім часом побільшало звернень власників приватних домашніх сонячних електростанцій щодо розрахунків за купівлю електричної енергії, виробленої в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії згідно з договорами про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством. У зв’язку з цим ТОВ «Черкасиенергозбут» надає роз’яснення стосовно ситуації у країні, яка склалася з такими розрахунками.

Якщо пояснювати простими словами, то відбуватися цей процес має наступним чином: споживач встановлює у себе сонячні панелі, укладає відповідні договори, використовує вироблену «зелену» енергію на власні потреби, а решту продає за високим тарифом. Відповідно до чинного законодавства фактично купувати цей надлишок має електропостачальник. Але де він має брати на це кошти? Відповідь також міститься у законодавстві, але механізм цього є достатньо складним. Спробуємо зобразити це схематично:

Електропостачальник має власним коштом завчасно придбати увесь обсяг електричної енергії, яка знадобиться його споживачам. Тут варто відмітити, що купляє він за ринковою ціною (зараз це орієнтовно 3 грн за 1 кВт*год), а продає населенню по ціні 1,44 та 1,68 грн за 1 кВт*год в залежності від обсягу споживання. При цьому 35 копійок з кожного кіловата постачальник має передати оператору системи передачі і близько 1 грн – оператору системи розподілу. Тобто фактичні витрати постачальника складають близько 4,50 грн за 1 кВт*год, а отримає від побутового споживача максимум 1,68 грн.
Цю різницю яка складає близько 3 грн має покрити компанія «Гарантований покупець» (скорочено Гарпок). Але, на жаль, борги Гарпоку перед кожним постачальником універсальних послуг сягає нереальних мільйонів, і ТОВ «Черкасиенергозбут» не є виключенням. 

Отже, де брати електропостачальнику кошти на оплату послуг розподілу і передачі (а саме з коштів, сплачених за передачу, НЕК «Укренерго» має потім компенсувати кошти, які витратив постачальник, купуючи у споживачів електроенергію за «зеленим тарифом»), коли борг перед ним самим лише з боку Гарпоку сягає сотень мільйонів гривень, а до того приєднуються і борги самих побутових споживачів, сума яких щомісяця зростає? На жаль, це питання без відповіді.

Оскільки ситуація з розрахунками майже однакова по всій країні, але головне для постачальника – закупити електроенергію, щоб уникнути аварійних ситуацій, то і заборгованість за послуги передачі і розподілу також зростають. НЕК «Укренерго» також недоотримує коштів, тому не має змоги відшкодувати затрати постачальників відповідно до затвердженого розміру послуги зі збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, а розраховується лише в частині податків.

Так виникає замкнуте коло.

Тому надзвичайно важливою є оплата рахунків усіма споживачами електричної енергії!

Лише завдяки стовідсотковій оплаті електропостачальник зможе закуповувати електроенергію у потрібному обсязі, оплачувати послуги передачі і розподілу, та акумулювати кошти для розрахунків за «зеленим» тарифом.

В Україні наразі триває війна, тому основні зусилля покладаються саме на забезпечення електропостачання населення та об’єктів критичної інфраструктури, але ТОВ «Черкасиенергозбут» робить все можливе, щоб розрахуватися «зеленим» тарифом у найкоротший термін і у повному обсязі.

Без платіжної дисципліни й вчасних розрахунків енергетика області опиняється під загрозою. Тому ми дуже сподіваємося на розуміння та свідомість своїх споживачів і наголошуємо на необхідності оплати того товару (а електроенергія – це також товар), який ви вже спожили!