Субсидія як один з варіантів зменшення витрат на електроенергію

18 січ 2021

Субсидія як один з варіантів зменшення витрат на електроенергію

З нового року в Україні змінилися ціни на електроенергію для населення, тому до ТОВ «Черкасиенергозбут» побільшало звернень споживачів, які висловлюють щире занепокоєння щодо «платіжок», що прийдуть до них у наступному місяці.

Одразу слід зазначити, що для звичайних побутових споживачів ціна змінилася лише за перші 100 кВт*год на місяць. Таким чином, якщо Ваше споживання є більшим за 100 кВт, то до звичної суми у рахунках додасться 78 грн (за рахунок скасування «пільгової» ціни – 0,9 грн).

А ось розмір оплати, яку в лютому побачать споживачі з електроопаленням, на жаль, може збільшиться на суму до 2340 грн в залежності від обсягу споживання (за рахунок скасування «пільгових» 3000 кВт*год на місяць).

Таке зростання витрат може суттєво вдарити по кишенях звичайних українців, проте існуючими нормативними документами передбачено, що затрати найбільш незахищених верств населення покриватимуться субсидією.

За даними Мінсоцполітики наразі в Україні житлову субсидію отримує понад 3,1 млн домогосподарств, а середній розмір щомісячних нарахувань по них становить близько 1600 грн.

У грудні 2020 року Урядом було прийнято кілька рішень щодо спрощення порядку надання житлових субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, зокрема надано право отримувати субсидію:
- домогосподарствам, у складі яких є особи, що офіційно працюють за кордоном у країнах, з якими Україною не укладено договорів про соціальне забезпечення, або перебувають за кордоном у період догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
особам, які набули право власності на житло протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії, зокрема, шляхом успадкування, та особам, які не мають доходів і відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
при встановленні права осіб на отримання житлової субсидії урахування перевищення граничної величини відбуватиметься не за показниками опалюваної площі житлового приміщення, а його загальної площі.

Ще одним рішенням Уряду було врегульовано питання призначення житлових субсидій у частині спрощення оформлення субсидії для осіб, які отримують допомогу по частковому безробіттю у зв’язку із запровадженням карантину.

До того ж, суттєве зростання цін на житлово-комунальні послуги, що чекає на нас у січні, призведе до того, що громадян, які матимуть право на одержання виплат від держави, ще побільшає. Тому навіть якщо Ви не мали права на одержання субсидії раніше, варто звернутися до місцевих органів соцзахисту, які зможуть визначити, чи матимете Ви на неї право тепер.

Отже, що має зробити особа, яка бажає оформити субсидію:
1. Звернутися до органу соціального захисту за місцем реєстрації, де слід заповнити відповідну заяву та Декларацію.
2. Орган соціального захисту перевіряє право на призначення субсидії та визначає її розмір. Субсидія призначається, якщо розмір плати у межах соціальних норм житла та соціальних нормативів користування комунальними послугами перевищує обов’язковий відсоток платежу, який визначається для кожної сім’ї індивідуально та залежить від рівня її доходів.
3. Після цього орган соціального захисту надсилає повідомлення про призначення (не призначення) субсидії.

Призначення житлової субсидії та інформування заявника про результати розгляду документів відбувається у термін до 10 днів або до 30 днів у виключних випадках - якщо це потребує складання акту обстеження матеріально-побутових умов проживання сім’ї та прийняття відповідного рішення комісією при місцевих органах влади.

Зверніть увагу, що звернутися за призначенням субсидії можна онлайн, що в умовах карантину є дуже актуальним. На сайті Міністерства соціальної політики України є детальна інструкція, яким чином це можна здійснити.

Також особам, які бажають оформити субсидію, важливо знати, що на право отримання субсидій та пільг впливає наявність простроченої більш як за два місяці заборгованості. Тому для отримання субсидії на електричну енергію потрібно або погасити заборгованість в повному обсязі, або укласти договір реструктуризації.

ТОВ «Черкасиенергозбут» дякує Вам за розуміння та й надалі інформуватиме Вас про будь-які зміни у нормативних документах стосовно електропостачання.